• 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • 04.jpg
  • 05.jpg
  • 06.jpg
  • 07.jpg
  • 08.jpg
  • 09.jpg
  • 10.jpg
  • 11.jpg
  • 12.jpg
  • 13.jpg
  • 14.jpg
  • 15.jpg
  • 16.jpg
  • 17.jpg
  • 18.jpg
  • 19.jpg
  • 20.jpg
  • 21.jpg
  • 22.jpg
  • 23.jpg
  • 24.jpg
  • 25.jpg
  • 26.jpg

Regulamin rok szkolny 2007-2008

REGULAMIN
OSTROWIECKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
I WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO O TYTUŁ NAJBARDZIEJ USPORTOWIONEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
NA ROK SZKOLNY 2007/2008

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski realizując zadania własne z zakresu kultury fizycznej dzieci i młodzieży, za najważniejszy cel stawia sobie upowszechnianie różnorodnych form aktywności ruchowej uczniów podległych placówek oświatowych poprzez ich udział w imprezach sportowych      i rekreacyjnych organizowanych przez szkoły, samorządy  osiedlowe, kluby sportowe i inne  podmioty.

I. Podstawowe cele organizacji ostrowieckich igrzysk młodzieży szkolnej
- wspieranie działalności szkół w zakresie kultury fizycznej dzieci i młodzieży,
- kształtowanie nawyków zdrowotnych i ruchowych u dzieci i młodzieży,
- stymulowanie rozwoju uczniów szkół poprzez ich udział w zorganizowanych formach ruchu,
- wykorzystywanie  wychowawczych aspektów działalności sportowej i rekreacyjnej,
- zagospodarowanie czasu wolnego od nauki szkolnej,
- stwarzanie możliwości udziału w rywalizacji sportowej,
- wyłonienie najbardziej usportowionej szkoły podstawowej i gimnazjum.  

II. Organizator
- Organizatorem systemu współzawodnictwa jest Gmina Ostrowiec Świętokrzyski,
- Za wszelkie sprawy związane z organizacją, przebiegiem i oceną wyników współzawodnictwa odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św.
- Bezpośrednim organizatorem zawodów międzyszkolnych ujętych w Miejskim Kalendarzu Międzyszkolnych Zawodów Sportowych i innych imprez rekreacyjnych są placówki i jednostki wskazane w Kalendarzu.

III. Uczestnictwo
W igrzyskach mogą brać udział szkoły podstawowe i gimnazja, dla których organem prowadzącym jest Gmina Ostrowiec Św.
Uczestnikiem poszczególnych imprez mogą być inne placówki spełniające wymagania określone w regulaminach szczegółowych, lecz poza klasyfikacją.

IV. Zakres współzawodnictwa:
Tytuły Najbardziej Usportowionej Szkoły Podstawowej i Najbardziej Usportowionego Gimnazjum są tytułami honorowymi - otrzymają go szkoły, które uzyskają największą liczbę punktów we wszystkich zawodach ujętych w Kalendarzu Ostrowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej .


V. Formy współzawodnictwa

1. Międzyszkolne Zawody Sportowe:

Udział i wyniki uzyskane w poszczególnych zawodach wymienionych w Kalendarzu Ostrowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej na rok 2007/2008 będą podstawą do przyznawania punktów, których suma decydować będzie o zajętym miejscu. Prowadzona będzie tylko jedna klasyfikacja punktowa (osobno dla szkół podstawowych i gimnazjów), która nie jest zależna od liczby uczniów w poszczególnych szkołach.


2. Punktacja:
Punkty przyznawane będą wg poniższych zasad:
- miejsca zajmowane przez uczniów (drużyny szkolne) w poszczególnych imprezach przeliczane będą na punkty zgodnie z tabelą zawartą w regulaminie,
- punktowy wynik szkoły w każdej imprezie stanowić będzie suma punktów przyznanych drużynom z danej placówki uczestniczących w zawodach,
- w każdych zawodach  punktowane będą miejsca:
– od 1 do 17 dla szkół podstawowych,
– od 1 do 8 dla gimnazjów,
- klasyfikacja końcowa zostanie opracowana wg następującej zasady – punkty zdobyte przez szkołę we wszystkich zawodach organizowanych w ramach igrzysk w roku szkolnym 2007/2008 zostaną zsumowane.
Tytuły Najbardziej Usportowionej Szkoły Podstawowej i Najbardziej Usportowionego Gimnazjum uzyskają szkoły, które zdobędą największą liczbę punktów.


Tabela punktowa
Międzyszkolnych Zawodów Sportowych Szkół Rozgrywanych w ramach
Ostrowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej
w roku szkolnym 2007/2008


Szkoły Podstawowe

Zajęte miejscaIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXI-XVII
Punkty1210987654321


Gimnazja

Zajęte miejscaIIIIIIIVV - VIII
Punkty64321


3.  Regulaminy i zasady organizacji Międzyszkolnych Zawodów Sportowych
• Zawody organizowane w ramach Ostrowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Współzawodnictwa o Tytuł Najbardziej Usportowionej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum są Mistrzostwami Ostrowca Św. w poszczególnych dyscyplinach sportowych na rok szkolny 2007/2008. Mogą w nich uczestniczyć drużyny szkolne na podstawie zgłoszenia pisemnego zawierającego imienną listę uczniów, ich roczniki urodzenia, grupę zdrowia (wg kwalifikacji do zajęć wychowania fizycznego) potwierdzoną przez dyrekcję szkoły i podpisaną przez opiekuna. Dopuszcza się udział więcej, niż jednej drużyny z każdej szkoły w poszczególnych imprezach.
Na zgłoszeniu do zawodów może widnieć nazwisko tylko jedno opiekuna (w wyjątkowych przypadkach –np. w przypadku dużej liczby podopiecznych na zawodach - dwóch opiekunów)     dla jednej drużyny szkolnej.
• W roku szkolnym 2007/2008 międzyszkolne zawody sportowe będą rozgrywane oddzielnie dla dziewcząt i chłopców (jeśli szczegółowy regulamin nie stanowi inaczej) w następujących kategoriach wiekowych:
rocznik  1995 i młodsi - uczniowie szkół podstawowych,
rocznik  1992 -1994 - uczniowie gimnazjów.
• Regulaminy i zasady organizacji międzyszkolnych zawodów sportowych.
Ze względu na chęć stworzenia możliwości startu reprezentacjom szkolnym w zawodach organizowanych przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach, przyjmuje się za obowiązujące regulaminy zamieszczone w Świętokrzyskim Kalendarzu Imprez Sportowych Młodzieży Szkolnej. W przypadku odstępstw od zasad przyjętych we wspomnianych regulaminach, fakt ten zostanie zaznaczony w szczegółowym regulaminie zawodów.
• Ustalanie kolejności drużyn szkolnych w dyscyplinach indywidualnych i grach drużynowych.
- Indywidualne Biegi Przełajowe:
- o miejscu zajętym przez drużynę szkloną (max liczbę zawodników w drużynie określa regulamin szczegółowy) decyduje suma punktów uzyskanych przez poszczególnych zawodników na wszystkich dystansach dziewcząt i chłopców. Punkty za miejsca zajmowane indywidualnie przyznawane są wg poniższego klucza:
1 miejsce - 5 pkt.
2 – 3 miejsce - 4 pkt.
4-10 miejsce - 3 pkt.
11 - 33 miejsce - 2 pkt.
34 - 66 miejsce - 1 pkt.
67 miejsce i dalsze - 0 pkt.

- Indywidualne Zawody LA i Indywidualne Zawody Pływackie:
- o miejscu drużyny (dopuszczalną liczbę zawodników określa regulamin zawodów) decyduje suma punktów uzyskanych przez zawodników w poszczególnych konkurencjach zgodnie          z punktacją „olimpijską”, tj.
1 m. - 9 pkt.
2 m. - 7 pkt.
3 m. - 6 pkt.
4 m. - 5 pkt.
5 m. - 4 pkt.
6 m. - 3 pkt.
7 m. - 2 pkt.
8 m. - 1 pkt.
9 m. i dalsze  - 0 pkt.

- Ustalenie kolejności zespołów w turniejach rozgrywanych systemem „każdy z każdym” w grupach eliminacyjnych.
Wyłonienie zwycięzcy turnieju musi odbyć się w bezpośredniej rywalizacji - spotkania rozgrywane pomiędzy zwycięzcami grup eliminacyjnych w finale zawodów. W przypadku braku możliwości rozegrania spotkań pomiędzy zespołami, które do finału nie awansowały - miejsca w klasyfikacji końcowej można przydzielić w zależności od miejsca zajętego w finale przez zwycięzcę danej grupy.
4. Sprawy organizacyjne

- Nauczyciel wymieniony w Kalendarzu Ostrowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej jako gospodarz zawodów odpowiada za:  
- przygotowanie i przeprowadzenie uroczystego otwarcia i zamknięcia zawodów oraz o zapewnienie odpowiedniej oprawy imprezy,
- zapewnienie szatni dla uczestników,
- zapewnienie obiektu i sprzętu niezbędnego do bezpiecznego przeprowadzenia zawodów,
- zorganizowania spotkania organizacyjnego z zainteresowanymi uczestnikami przed zawodami,
- przekazanie do Działu Promocji i Organizacji Imprez Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wszystkich dokumentów (zgłoszeń, protokołów i wyników) po zakończeniu zawodów.

- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia:
- pokrycie kosztów sędziowskich i organizacyjnych międzyszkolnych zawodów sportowych na podstawie oddzielnie zatwierdzonych zasad,
- pamiątkowe dyplomy oraz puchary (statuetki) dla wyróżnionych drużyn i zawodników,
- przygotowanie komunikatu organizacyjnego (zawierającego termin i miejsce zawodów, system rozgrywek, terminarz, sposób wyłonienia zwycięzcy i ustalenia kolejnych miejsc) i końcowego     z zawodów (z wynikami zawodów i liczbą punktów przyznanych do klasyfikacji o Tytuł Najbardziej Usportowionej Szkoły),
- prowadzenie na bieżąco punktacji,
- ciągłe koordynowanie i nadzorowanie realizacji Kalendarza Międzyszkolnych Zawodów Sportowych.
- publikowania  wyników w mediach i na stronie MOSiR-u,

- W przypadku zawodów sportowych organizowanych w szkołach w godzinach pracy szkolnej służby zdrowia, pierwszej pomocy medycznej udziela pielęgniarka szkolna.
- Szkoły zabezpieczają swoim uczniom niezbędny sprzęt sportowy oraz opiekę nauczyciela, który odpowiada za bezpieczeństwo i dyscyplinę swych podopiecznych w czasie zawodów od wyjścia ze szkoły do powrotu po zawodach. Zaleca się, aby opiekunowie uzyskali zgodę rodziców na udział dzieci w zawodach międzyszkolnych, a na wezwanie organizatora lub sędziego zawodów przedstawiali legitymacje szkolne swych podopiecznych.
- Organizator nie ubezpiecza dodatkowo uczestników organizowanych imprez. Obowiązuje  szkolne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- Każde zawody rozpoczynają się oficjalnym otwarciem i kończą uroczystym zakończeniem.
- Uczestnicy zawodów oraz opiekunowie, którzy nie wezmą udziału w podsumowaniu nie otrzymają dyplomów oraz pucharów, a szkole nie zostaną przyznane zdobyte punkty.
- W razie zgłoszenia się do zawodów i nie przystąpienia do nich oraz w przypadku wycofania drużyny w czasie trwania zawodów, szkoła zostanie ukarana:
– w przypadku szkoły podstawowej –  12 punktami karnymi,
– w przypadku gimnazjum – 6 punktami karnymi.
- W przypadku stwierdzenia udziału w zawodach osób nieuprawnionych szkoła zostanie ukarana punktami karnymi j.w.
- Nie sportowe zachowanie uczestników i opiekunów będzie odnotowane w komunikacie z zawodów. Powtarzanie się nie sportowego zachowania będzie karane dyskwalifikacją indywidualną lub zespołową a tym fakcie zostanie poinformowana dyrekcja szkoły.
        

VI. Nagrody
- Na nagrody za udział w międzyszkolnych zawodach sportowych przeznaczona została kwota 25 000zł. Zostanie ona podzielona pomiędzy szkoły podstawowe i gimnazja wprost proporcjonalnie do liczby osobostartów odnotowanych we wszystkich zawodach przeprowadzonych w roku szkolnym 2007/2008.
- Sposób obliczania wartości jednego punktu:
Uzyskane kwoty zostaną podzielone przez liczbę wszystkich punktów jakie mogą zdobyć szkoły podstawowe i gimnazja w zawodach zawartych w Kalendarzu Międzyszkolnych Zawodów Sportowych na rok szkolny 2007/2008:
• kwota uzyskana przez szkoły podstawowe podzielona przez 2117 punktów da wartość 1 punktu
2117 = 73 punkty w jednych zawodach pomnożone przez 29 zawodów,
• kwota uzyskana przez gimnazja podzielona przez 532 punktów da wartość 1 punktu
532 = 19 punktów w jednych zawodach pomnożone przez 28 zawodów,
- Wysokość nagród dla poszczególnych szkół zostanie obliczona jako iloczyn wartości punktu i liczby punktów zdobytych w zawodach międzyszkolnych
- Nagrody finansowe szkoły będą mogły przeznaczyć na poprawę warunków prowadzenia zajęć wychowania fizycznego oraz organizację zajęć pływackich dla uczniów szkoły w proporcji 50 : 50 % ,
- W przypadku gdy wartość punktów zgromadzonych przez szkołę w czasie roku szkolnego nie przekroczy 300 zł, nagroda może zostać przekazana w formie rzeczowej.
- O terminie i miejscu Uroczystego Podsumowania Ostrowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Współzawodnictwa o Tytuł Najbardziej Usportowionej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum na rok szkolny 2007/2008 szkoły zostaną poinformowane oddzielnym komunikatem przez Organizatora Igrzysk.