Zbigniew Pacelt
(1951-2021)
Zbigniew Pacelt (ur. 26. 08. 1951 w Ostrowcu Świętokrzyskim - zm. 04. 10. 2021 w Łodzi). Pływak KSZO Ostrowiec (1960-1970) i AZS Warszawa (1970-1973), pięcioboista nowoczesny Lotnik Warszawa i Legia Warszawa (1974-1980), czterokrotny olimpijczyk – Meksyk (1968) i Monachium (1974) w pływaniu, Montreal (1976) i Moskwa (1980 jako zawodnik rezerwowy) w pięcioboju nowoczesnym, finalista Mistrzostw Europy w pływaniu w Barcelonie w 1970 r., sześciokrotny mistrz Polski (basen 50 m), trzynastokrotny mistrz Polski (basen 25 m), szesnastokrotny rekordzista Polski (basen 25 m) i 24-krotny rekordzista Polski (basen 50 m).
Pochodził z rodziny o sportowych tradycjach. Jego ojciec Jan Pacelt, należał do współorganizatorów sekcji pływackiej KSZO. Pływakiem był jego starszy brat Krzysztof. Jego trenerem w KSZO był Władysław Majewski. Będąc zawodnikiem KSZO zdobywał medale mistrzostw Polski i ustanawiał rekordy kraju. W 1966 r. wraz z kolegą klubowym Janem Wiederkiem trafił do szkółki pływackiej PZP na Bielanach w Warszawie. W 1968 r. uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, a w 1970 w mistrzostwach Europy w Barcelonie. W tym samym roku podjął studia na warszawskiej AWF i został zawodnikiem AZS Warszawa. W 1972 r. brał udział w IO w Monachium. Po igrzyskach, za namową trenera Zbigniewa Kuciewicza, byłego trenera sekcji pływackiej KSZO, podjął trening pięciobojowy. Jako pięcioboista startował w IO w Montrealu (1976). Dwukrotnie został drużynowym mistrzem świata w tej konkurencji - w San Antonio (1977) i w Jönköping (1978 r.). Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem pięcioboju nowoczesnego. Na igrzyskach w Barcelonie w 1992 r. jako trener prowadził reprezentację polskich pięcioboistów, która zdobyła dwa złote medale (drużyna i indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek).
W latach 1994-2000 stał na czele Departamentu Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu; w latach 2002-2005 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Konfederacji Sportu, a od 2007 do 2008 sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Pozostawał też przez wiele lat wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego i członkiem zarządu PKOl. W różnych rolach, był na 13 igrzyskach olimpijskich, co opisał w swojej książce Moje olimpiady czyli szczęśliwa „13”. W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego. Był posłem na Sejm V, VI i VII kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, ale nie kandydował do Sejmu VIII kadencji. Wyłączył się niemal całkowicie z życia publicznego, dbał o zdrowie, jeżdżąc codziennie na rowerze i pływając. W 2014 roku Europejski Komitet Olimpijski przyznał mu Europejski Laur Olimpijski za wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego.
W 2017 r. Zbigniew Pacelt został wyróżniony medalem Kalos Kagathos za wybitne osiągnięcia w sporcie i życiu zawodowym.
Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Honorowy Obywatel Miasta
Inicjatywa nadania Panu Zbigniewowi Paceltowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wynika z obserwacji jego dotychczasowych dokonań w dziedzinie sportu. Wieloletnie uprawianie pływania i pięcioboju nowoczesnego, osiąganie wspaniałych wyników sportowych w skali kraju, Europy, jak i świata, to niewątpliwie chluba dla naszego miasta i regionu, jak również Polski. Jego działalność jako trenera, a także wychowawcy zaowocowała wychowaniem wielu pokoleń znakomitych sportowców, takich jak mistrz olimpijski z Barcelony Arkadiusz Skrzypaszek i złota drużyna polskich pięcioboistów. Liczne sukcesy sportowe i w pracy trenerskiej poczyniły się do wielu wyróżnień, pośród których znalazło się nadanie zaszczytnego tytułu Trenera Roku 1992 w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Pragniemy przypomnieć, że Zbigniew Pacelt uczestniczył w 13 igrzyskach olimpijskich jako zawodnik, trener, działacz sportowy oraz szef polskich misji olimpijskich sławiąc w ten sposób nasze miasto.
W okresie pełnienia funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP, zaangażował się w budowę infrastruktury sportowej w regionie świętokrzyski, podkreślając przywiązanie do rodzinnych stron i miasta, w którym się urodził. Społeczeństwo ostrowieckie, w tym także młodzi sportowcy, doskonale pamiętają jego nieoceniony wkład w budowę nowoczesnej krytej pływalni olimpijskiej „Rawszczyzna” oraz wielofunkcyjnych boisk sportowych i obiektów piłkarskich „Orlik 2012”. W wyniku jego starań jeden ze strategicznych obiektów powstających w Polsce, wielofunkcyjna hala widowiskowo – sportowa, będzie budowany w Ostrowcu Świętokrzyskim. W podziękowaniu za aktywną działalność na rzecz ostrowieckiego klubu KSZO został wyróżniony tytułem Honorowego Prezesa Klubu Sportowego KSZO, a w zorganizowanym Plebiscycie został uznany Sportowcem XX wieku.
Ponadto Panu Zbigniewowi Paceltowi nadano tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu, a także odznaczono dwukrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Postawa, którą prezentuje Pan Zbigniew Pacelt wynika z wychowania w duchu sportu od najmłodszych lat. Jego ojciec jako instruktor pływania, w późniejszym czasie sędzia był jednym z inicjatorów budowy pierwszej w naszym mieście odkrytej pływalni na terenie Starego Zakładu Huty Ostrowiec. Pan Zbigniew Pacelt od swojego debiutu olimpijskiego w 1968 r. w Meksyku rozsławił nasze miasto i przysporzył jego mieszkańcom wiele radosnych przeżyć.